Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A motorcycle stunt rider has just made a miscalculation and has been launched in

ID: 1647991 • Letter: A

Question

A motorcycle stunt rider has just made a miscalculation and has been launched into the air. At a specific point during his flight through the air, his center of mass is 2.6 meters high, and has a linear velocity of 12.3 m/s. He also has an angular velocity of 2.1 rad/s and a moment of inertia of 5.9 kgm2. His body mass is 87.7 kg. When he hits the ground and starts sliding, the friction force between his leather clothing and the pavement is 207.5N. How far (m) does he slide from the point of impact?

Explanation / Answer


Given that

h = 2.6 m I = 5.9 kgm^2
v = 12.3 m/s m = 87.7 kg
w = 2.1 rad/s f = 207.4 N

m*g*h + 0.5*m*v^2 + 0.5*I*w^2 = f*d

(87.7*9.8*2.6) + (0.5*87.7*12.3^2) + (0.5*5.9*2.1^2) = 207.4*d

(2234.59) + (6634.06) + (13.00) = 207.5*d


d = 42.80 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote