Light Bulbs in Series. A 60-ohm, 120-V light bulb and a 200-ohm,120-V light bulb
ID: 1647906 • Letter: L
Question
Light Bulbs in Series. A 60-ohm, 120-V light bulb and a 200-ohm,120-V light bulb are connected in series across a 240-V line. Assume that the resistance of each bulb does not vary with current. (Note: This description of a light bulb gives the power it dissipates when connected to the stated potential difference: that is, a 25ohm, 120-V light bulb dissipates 25ohm when connected to a 120-V line.) (a) Find the current through the bulbs. (b) Find the power dissipated in each bulb. (c) One bulb burns out very quickly. Which one? Why?Explanation / Answer
According to the standards used and also the line written in note that it dissipates 25 ohms which is incorrect, it is being taken as a print mistake and rather ohms is volts
Now, for 60 w bulb, 60 = 120^2/ r1 = 240 ohms
for 200w bulb, 200 = 120^2/r2 = 72 ohms
total circuit resistance = 240+72 = 312 ohms
(a) current through the bulbs = total current in circuit is i = v/r = 240/ 312 = 0.77 A
(b)power dissipated in 60w bulb = i^2/r1 = 0.77^2*240 = 142.3 watts ; power dissipated in 200w bulb = i^2/r2 = 0.77^2*72 = 42.68 watts
now, voltage across 60w bulb = i*r1 = 0.77*240 = 184.8 V and voltage across 200w bulb = i*r2 = 0.77*272 = 55.44 V
(c) since 60 w bulb is provided 184 w, it bursts quickly.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.