The battery has a voltage V = 6 V, the inductance of the inductor L = 12 mH and
ID: 1647842 • Letter: T
Question
The battery has a voltage V = 6 V, the inductance of the inductor L = 12 mH and the capacitance of the capacitor C = 8 mu F. Assume that the inductor and the wires have zero resistance. The switch S was at position a for a long time when it is switched to b. Describe the current flow in the right loop. There is no current flow in the loop since it is disconnected from the battery At the instant the switch is at b, the current starts to flow and then decays exponentially. The current flows in a sinusoidal function with frequency omega = 1/squareroot LC The current flows in a damped oscillations none of the aboveExplanation / Answer
Correct Answer is:
The current flows in a sinusoidal function with frequency w = 1/sqrt(LC)
Because, when its connected intially the steady state for the given circuit reaches. When the switch is placed to position b, The circuit becomes more of an LC oscillator in resonance.
We know that in resonance
wL = 1/wC
w = 1/sqrt(LC)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.