A current in a top wire of length 50.4 m is 36 A and is rigidly supported horizo
ID: 1647028 • Letter: A
Question
A current in a top wire of length 50.4 m is 36 A and is rigidly supported horizontally. A bottom wire having the same length as the top wire has a current of 26 A in the same direction as the current in the top wire, is parallel to the top wire, is 0.3 cm away and is free to rise or drop. How much mass does the bottom wire support? A) 5.6484 grams B) 320.9 grams C) 128 grams D) 121.68 grams E) 10.485437 grams 20. You want to use a 8.5 ohm, 4 mA galvanometer coil as a 40 v voltmeter. What resistance should be placed in series with the coil? A) 1088 B) 11220 C) 3400 D) 850 E) 9992Explanation / Answer
19)
Force due to magnetic field on the lower wire:
F = u*I1*I2*L/(2*pi*r)
= 1.26*10^-6*36*26*50.4/(2*3.14*0.003)
= 3.16 N
So, now this magnetic force must be balanced by the gravity
So, 3.16 = m*9.8
So, m = 0.322 kg = 322 g <------ option B
20)
Let the required resistance be R
So, total resistance of the circuit = 8.5+R
So, (8.5+R)*4*10^-3 = 40
So, R = 9992 ohm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.