Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

2. How does the kinetic theory explain the movement of heat? 3. The pressure of

ID: 1646863 • Letter: 2

Question

2. How does the kinetic theory explain the movement of heat?

3. The pressure of 4.0mL of gas is reduced from 102kPa to 87kPa. If the temperature is kept constant, what would you expect the final volume to be?

V = _____________

4. The pressure on 10m3 of gas is held constant as the temperature is increased from 200C to 400C. Find the new volume.

V = __________

5. Use the ideal gas law to find the number of moles of propane gas in an 18.6L tank at 540kPa and a temperature of 380C.

Please show all work!

Explanation / Answer

2. the kinetic theory of gas states that temperaturre is the property of moving particles of gas, aqnd the movement of heat can be explained as motion of particles carrying energy in the form of Kinetic energy from one part of the volume to other, colliding there with ither particles to increase there energy and hence their temperature,a nd hence the heat transfer

3. Given, volume, V1 = 4 ml
Pressure, initial p1 = 102 kPa
Pressure final, P2 = 87 kPa
for constant temperature, if final volume is V'
P1V1 = P2V'
102*4 = 87*V'
V' = 4.689 ml
4. Pressure is constantr
initial volume V1 = 10 m^3
initial temperature, T1 = 200 C = 473.16 K
final temperature, T2 = 400 C = 673.16 K
so, V1/T1 = V2/T2
V2 = 10*673.16/473.16 = 14.22 m^3
5. volume, V = 18.6 l = 18.6*10^-3 m^3
pressure, P = 540 kPa
temperature = 380 C = 380 + 273.16 = 653.16 K
using PV = nRT
n = 540*18.6/8.31*653.16 = 1.8504 mol

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote