How long does it take electrons to get from a car battery to the starting motor?
ID: 1646668 • Letter: H
Question
How long does it take electrons to get from a car battery to the starting motor? Assume the current is 385 A and the electrons travel through a copper wire with cross-sectional area 0.30 cm^2 and length 0.90 m. The number of charge carriers per unit volume of copper is 8.49 times 10^28 m^-3. (a) Find the drift velocity (b) How long would it take an electron to go from the starter to the battery? (c) If it only takes 3 seconds to start the car, how many electrons are used? (how many pass through the starter?)Explanation / Answer
The concentration of electron/volume, n = 8.5 x 1028 /m3
a) The drift velocity of the electron, v = I / ne A
v = 385 / (8.5 x 1028 x 1.6 x 10-19 x 0.30 x10-4) = 9.44 x 10-4 m/s
b) The time required, t = L / v = 0.90 / 9.44 x 10-4 = 953.766 s
c) q = n e = I t
=> n = I t / e = (385 x 3) / (1.6 x 10-19) = 7.22 x 1021
(Please rate my answer if you find it helpful, good luck...)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.