A plane electromagnetic wave, with wavelength 3.8 m, travels in vacuum in the po
ID: 1645679 • Letter: A
Question
A plane electromagnetic wave, with wavelength 3.8 m, travels in vacuum in the positive direction of an x axis. The electric field, of amplitude 240 V/m, oscillates parallel to the y axis. What are the (a) frequency, (b) angular frequency, and (c) angular wave number of the wave? (d) What is the amplitude of the magnetic field component? (e) Parallel to which axis does the magnetic field oscillate? (f) What is the time-averaged rate of energy flow associated with this wave? The wave uniformly illuminates a surface of area 2.7 m2. If the surface totally absorbs the wave, what are (g) the rate at which momentum is transferred to the surface and (h) the radiation pressure?
Explanation / Answer
C=3×10^8m/s
Wavelength=3.8m
Frequency=c/wavelength=3×10^8/3.8=7.895×10^7hertz
Angular frequency=2×3.14×7.895×10^7=49.58×10^7rad/sec
Angular wave number=2×pi/wavelength=1.65rad/m
E=240V/m
B=E/c=240/3×10^8=80×10^-8T
Time averaged rate of flow of energy=B^2×c/2×permeability =76.43w/m^2
P=I/c=76.43/3×10^8=25.48×10^-8N/m^2
P=Change in momentum/change in time×A
Change in momentum/change in time =P×A=25.48×10^-8×2.7=68.8×10^-7N
Magnetic field oscillate parallel to z axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.