Books Google Drive C MATLAB 5th Edition T. C MATLAB PHYS 211 - summer17-STINNET
ID: 1644699 • Letter: B
Question
Books Google Drive C MATLAB 5th Edition T. C MATLAB PHYS 211 - summer17-STINNET 1 Acivties and Due Dates | Hw. Potential Energy and Eneray Conservation 7/17/2017 10:00 PM A4 28.6/100 Print Calalator 5d Periodic Table Question 12 of 14 Sapling Learning Vap e is used up. Robert engine package claims that it will maintain a constant thrust of 11.1 N until the launches the rocket on a windless day, so that it travels t up, and uses his laser range-finder to meaure that the height of the rocket when the engine cuts off is 16.8 m. He also measures the rocket's k height, which is 21.3 m. If the rocket has a mass of 0.613 kg. how much work is done by the drag on the rocket during its ascent? Number Ext 10 Previous O check Atswer ONex:Explanation / Answer
Total work of the rocket engine in lifting the rocket = f*d
w = f*d = 11.1*16.8 = 186.5 J
the maximum gravitational potential energy of the rocket U = mgh = 0.613*9.8*21.3
U = 127.9 J
because of drag loss of work or energy in reaching the maximum height = 186.5-127.9 = 58.6 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.