A body of mass 5.0 kg is suspended by a spring, which stretches 5 cm when the ma
ID: 1644071 • Letter: A
Question
A body of mass 5.0 kg is suspended by a spring, which stretches 5 cm when the mass is attached. It is then displaced downward an addition 10 cm and released. Its position as a function of time is approximatelyA) y = 0.10 cos (14t + .1) B) y = 0.10 sin (14t + .5) C) y = 0.05 cos (14t) D) y = 0.10 sin (14t) E) y = 0.10 cos (14t) A body of mass 5.0 kg is suspended by a spring, which stretches 5 cm when the mass is attached. It is then displaced downward an addition 10 cm and released. Its position as a function of time is approximately
A) y = 0.10 cos (14t + .1) B) y = 0.10 sin (14t + .5) C) y = 0.05 cos (14t) D) y = 0.10 sin (14t) E) y = 0.10 cos (14t)
A) y = 0.10 cos (14t + .1) B) y = 0.10 sin (14t + .5) C) y = 0.05 cos (14t) D) y = 0.10 sin (14t) E) y = 0.10 cos (14t)
Explanation / Answer
At equilibrium ,
k*x = mg
At equilibrium ,the spring stretches by 5 cm
So Amplitude(A) = 0.05 m
k = mg/x = (5*9.8)/0.05 = 980 N/m
Since , w =(k/m) = (980/5) = 14
Equation is given by
y = Acos(wt) = 0.05cos(14t)
Answer) option c) y = 0.05 cos (14t)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.