Sapling Learning A system of four particles moves along one dimension. The cente
ID: 1643675 • Letter: S
Question
Sapling Learning A system of four particles moves along one dimension. The center of mass of th the particles do not interact with any objects outside of the system. Find the velocity, v4, of particle 4 at e system is at rest, and 2.59 s, given the following details for the motion of particles 1, 2 and 3 Particle 1 : m, = 1.69 kg, vi (r) = (6.75 m / s) + (0.343 mi /s, × , Particle 2: n":-329 kg, v2w-18.49 m/s) + (0.399 m/s2)st Particle 3: m,-4.13 kg, v3W-(6.33 m/s) + (0.237 m/s*)×t (6.33 m/s0.237 m/s x r Particle 3: m,-4.13 kg, v, Particle 4: m,-5.39 kg, Number m/sExplanation / Answer
Given that
mass m1=1.69 kg
velocity V1=6.75+0.343*2.59=7.64 m/s
mass m2=3.29 kg
mass m3=4.13 kg
mass m4=5.39 kg
velocity V2=8.49+0.399*2.59=9.52 m/s
velocity v3=6.33+0.237*2.59=6.944 m/s
now we find the velocity
Vcm=m1v1+m2v2+m3v3+m4v4/(m1+m2+m3+m4)
0(m1+m2+m3+m4)=m1v1+m2v2+m3v3+m4v4
0=m1v1+m2v2+m3v3+m4v4
v4=-(m1v1+m2v2+m3v3)/m4
=-(1.69*7.64+3.29*9.52+4.13*6.944)/5.39
=-13.51 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.