The ammonia molecule (NH3) has a dipole moment of5.0×1030Cm. Ammonia molecules i
ID: 1643373 • Letter: T
Question
The ammonia molecule (NH3) has a dipole moment of5.0×1030Cm. Ammonia molecules in the gas phase are placed in a uniform electric field E with magnitude 1.6×106 N/C .
Part A
What is the change in electric potential energy when the dipole moment of a molecule changes its orientation with respect to E from parallel to perpendicular?
Express your answer using two significant figures.
Part B
At what absolute temperature T is the average translational kinetic energy 32kT of a molecule equal to the change in potential energy calculated in part (a)? (Note: Above this temperature, thermal agitation prevents the dipoles from aligning with the electric field.)
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
Given,
Dipole moment, p = 5 x 10-30 C m
Electric field, E = 1.6 x 106 N/C
Part A:
The change in the potential energy of the ammonia molecule is given by, U = p E
U = (5 × 1030 C m)( 1.6 × 106 N/C) = 8 x 10-24 J
Therefore, the change in the potential energy of the ammonia molecule is 8 x 10-24 J.
Part B:
The average translational kinetic energy of the ammonia molecule is given by, E = 3/2 kT
Since, the average translational kinetic energy of a molecule equal to the change in potential energy calculated in part (a). So, E = U
3/2 kT = U
T = (2/3k)U
Here, k is Boltzmann constant = 1.38× 10-23
T = (2/3k)U
= {2/ 3 (1.38× 10-23 J/ K)}( 8 x 10-24 J)
T = 0.386 K
So, the absolute temperature at which the average translational kinetic energy of a molecule equal to the change in potential energy is 0.39 K.
(Please rate my answer if you find it helpful, good luck...)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.