Firefox File Edit View History Bookmarks Tools Window Help MasteringPhysics: Hom
ID: 1642993 • Letter: F
Question
Firefox File Edit View History Bookmarks Tools Window Help MasteringPhysics: Homework 12 (Ch.11,12) e https://session.masteringphysics.com/myct/itemView?assignmentProblemID-80194632&offset.next; Homework 12 (Ch 11.12) Problem 12.48 Rosou Problem 12.48 Part A A copper block is removed from a 320 ° C oven and dropped into 1.20 kg of water at 22.0 C. The water quickly reaches 29.5 C and then remains at that temperature. The specific heats of copper and water are 385 J/(kg K) and What is the mass of the copper block? The specific heats of copper and water are 4190 J/(kg K) respectively. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. m= 1 Value Units Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
Solution:
As we know;
In this process the energy gained by water will be same as the energy lost by the copper block.
Here,
Energy gained by water is:
E = 4190 J/kgC x 1.2 kg x (29.5–22)0C
=> E = 37710 Joules
Energy lost by the copper block:
E = 385 J/kgC x M x (320–29.5)0C
=> E = 111842.5 x M Joules
Equating these two:
111842.5 x M = 37710
=> M = 0.33717 Kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.