Some properties of glass are listed here. Density: 2300 kg/m^3 Specific heat: 84
ID: 1641195 • Letter: S
Question
Some properties of glass are listed here. Density: 2300 kg/m^3 Specific heat: 840 J/kg-C Coefficient of linear thermal expansion: 8.5 times 10^-6 (C^+)^-1 Thermal conductivity: 0.80 X/(m-C^+) A glass window pane is 1.7 m high, 1.4 m wide, and 9.0 mm thick. The temperature at the inner surface of the glass is 34 degree C and at the outer surface 4.0 degree C. How much heat is lost each hour through the window under steady state conditions? 2.3 times 10^7 J 6300 J 6.3 J 2.3 times 10^4 J 2.3 times 10^5 JExplanation / Answer
The rate of heat conduction (in W = J/s) is given by ..
dH/dt = k A /x ..
(k= thermal conductivity, A = Area perp. to heat flow, = temperature difference, x = material thickness)
dH/dt = 0.80*(1.70*1.40)*(34 - 4)º / 0.009m = 6346.667 J/s
For 1hr ..
heat loss = 6346.667J/s x 3600s .. ..
H = 2.3*10^7 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.