Item 1 An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial an
ID: 1641080 • Letter: I
Question
Item 1
An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular velocity magnitude of 0.300 rev/s . The magnitude of the angular acceleration is 0.889 rev/s2 . Both the the angular velocity and angular accleration are directed clockwise. The electric ceiling fan blades form a circle of diameter 0.800 m .
Part A
Compute the fan's angular velocity magnitude after time 0.194 s has passed.
Express your answer numerically in revolutions per second.
Item 1
An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular velocity magnitude of 0.300 rev/s . The magnitude of the angular acceleration is 0.889 rev/s2 . Both the the angular velocity and angular accleration are directed clockwise. The electric ceiling fan blades form a circle of diameter 0.800 m .
Part A
Compute the fan's angular velocity magnitude after time 0.194 s has passed.
Express your answer numerically in revolutions per second.
Explanation / Answer
initial angular velocity w0 = 0.300 rev/s
Angular acceleration a= 0.889 rev/s2
time t = 0.194 s
Fan angular velocity magnitude after time t is given by
w = w0 + at
w= 0.300+(0.889*0.194)
w = 0.472466 rev/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.