A spherical weather balloon is filled with hydrogen until its radius is 2.90 m.
ID: 1640894 • Letter: A
Question
A spherical weather balloon is filled with hydrogen until its radius is 2.90 m. Its total mass including the instruments it carries is 22.0 kg. (a) Find the buoyant force acting on the balloon, assuming the density of air is 1.29 kg/m^3. kN (b) What is the net force acting on the balloon and its instruments after the balloon is released from the ground? kN (c) Why does the radius of the balloon tend to increase as it rises to higher altitude? Because the external pressure with increasing altitude. The deepest point in the ocean is in the Mariana Trench, about 11 km deep. The pressure at the ocean floor is huge, about 1.13 times 10^8 N/m^2. (a) Calculate the change in volume of 1.00 m^3 of water carried from the surface to the bottom of the Pacific. (b) The density of water at the surface is 1.03 times 10^3 kg/m^3. Find its density at the bottom. kg/m^3 (c) Explain whether or when it is a good approximation to think of water as incompressible.Explanation / Answer
A.
Buoyancy force is given by:
Fb = rho*V*g
rho = density of air = 1.29 kg/m^3
V = Volume of ballon = (4/3)*pi*r^3
V = (4/3)*pi*2.9^3 = 102.16 m^3
Fb = 1.29*102.16*9.81 = 1292.82 N
B.
Fnet = Fb - Fballoon
Fballoon = m*g
Fnet = 1292.82 - 22*9.81 = 1077 N
C.
the balloon tends to increase because external pressure decreases.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.