An elevated catapult launches a ball with a velocity of 30.0 m/s, directed at an
ID: 1639567 • Letter: A
Question
An elevated catapult launches a ball with a velocity of 30.0 m/s, directed at an angle of 54 degree above the horizontal. The catapult is elevated vertically 13.0 m above the ground. (a) What is the horizontal component of the ball's velocity when it launches? m/s (b) What is the vertical component of the ball's launch velocity? m/s (c) When does the ball land? m/s (d) How far away does the ball land, as measured horizontally from the ground under the catapult? m (e) At what time does the ball reach its highest point? s (f) When the ball is at its highest point, how far is it, as measured horizontally from the catapult? m (g) When the ball is at its highest point, how high is it relative to the ground? mExplanation / Answer
u = 30 m/s
theta = 54 degree
h = 13 m
a) horizontal component of velocity = u * cos(theta)
horizontal component of velocity = 30 * cos(54 degree)
horizontal component of velocity = 17.6 m/s
b)
at the launch
vertical component of velocity = u * sin(theta)
vertical component of velocity = 30 * sin(54 degree)
vertical component of velocity = 24.3 m/s
c)
let the time of flight is t
-13 = 24.3 * t - 0.50 * 9.8 * t^2
solving for t
t = 5.44 s
the time of flight is 5.44 s
d)
horizontal distance = 5.44 * 17.6
horizontal distance = 95.7 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.