Using an electromagnetic flow meter, see Fig, a heart surgeon monitors the flow
ID: 1638600 • Letter: U
Question
Using an electromagnetic flow meter, see Fig, a heart surgeon monitors the flow rate of blood through an artery. The blood contains positive and negative ions or charged particles. Electrodes A and B make contact with the outer surface of the blood vessel, which has interior diameter 3 mm. For a magnetic field magnitude of 0.04 T, a potential difference of 160 mu Volt appears between the electrodes. Calculate the speed of the blood? 1mu = 1 times 10^-6m a. 0.76 m/s b. 4.25 m/s c. 1.33 m/s d. 2.06 m/sExplanation / Answer
Diameter of blood vessels, d=3mm = 3 * 10-3m
Magnetic field, B=0.04 T
Potential difference between electrodes, V=160µ Volt =160*10-6 Volt
Let speed of blood , v=?
As
qvB=qE where E= electric field between electrodes=V/d.
so qvB=qV/d
v=V/Bd=160*10-6 / (0.04*3*10-3 ) =1.33 m/s.
v=1.33 m/s.
Hence speed of blood is 1.33m/s.
So correct option is (C)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.