A stone of mass 90g is whirled in a circle along a rope of length 2.8m. If the s
ID: 1637090 • Letter: A
Question
A stone of mass 90g is whirled in a circle along a rope of length 2.8m. If the stone makes 300 revolutions per minute, the centripetal force on the stone is A. 166N B. 222 N C. 249 N D. 263N E. 295N A motorist drives 60 mph for 2 hrs due east then 65mph due north calculate the motorist average velocity for the whole trip A. 53 mph B. 50 mph C. 46 mph D. 48 mph E. 44 mph A stone of mass 90g is whirled in a circle along a rope of length 2.8m. If the stone makes 300 revolutions per minute, the centripetal force on the stone is A. 166N B. 222 N C. 249 N D. 263N E. 295N A motorist drives 60 mph for 2 hrs due east then 65mph due north calculate the motorist average velocity for the whole trip A. 53 mph B. 50 mph C. 46 mph D. 48 mph E. 44 mph A. 166N B. 222 N C. 249 N D. 263N E. 295N A motorist drives 60 mph for 2 hrs due east then 65mph due north calculate the motorist average velocity for the whole trip A. 53 mph B. 50 mph C. 46 mph D. 48 mph E. 44 mphExplanation / Answer
w = 2pi*N/60 = 2pi*300 / 60 = 31.41 rad/s
centripetal force = mrw^2 = 0.09*2.8*31.41^2 = 248.62 N
so option C) is the correct answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.