The angle of incidence is theta i = 36.9 degree The same ray on leaving the flat
ID: 1635100 • Letter: T
Question
The angle of incidence is theta i = 36.9 degree The same ray on leaving the flat glass on the other side is displaced a distance d = 0 5cm from the spot where it entered the glass. Calculate the index of refraction for the glass plate of thickness t = 0.012 m. a) 1.56 b) 2.42 c) 1.33 d) 0.99 E) None of these is true A light wave with the wave length 250 nm is incident from air on a material with dielectric constant epsilon = 6.25 epsilon Q and relative permeability mu = 1.21 mu Q. Calculate the wave length in material {epsilon Q = 8.85 x 10^-12 C^2/Nm, mu Q = 12.6 x 10^-7 Tm/A} a) 90.9 nm b) 160 nm c) 870 n m d) 6400nm e) None of these is trueExplanation / Answer
correct answer is A
that is 1.56.
because refractive index of crown glass is 1.5
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.