Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.If you run a 600 W blender for 25 seconds with 0.75 kg of water in it, and the

ID: 1634432 • Letter: 1

Question

1.If you run a 600 W blender for 25 seconds with 0.75 kg of water in it, and the water is initially at room temperature, what do you expect the final temperature of the water to be? Note that the specific heat capacity for water is 4180 J/kgoC. Room temperature is taken to be 20oC, answer in oC.

2.You role a ball down a ramp. You expect it to reach the bottom of the ramp after 5.0 s based on kinematics, but according to your stopwatch it actually take 5.2 s. What is the percent error for this experiment? You do not need to include any minus signs (-) or percentage signs (%) in your answer.

3.A spring force sensor is calibrated to measure from 0.0-5.0 N, and begins to stretch immediately if any weight at all is suspended from it. If the spring can stretch up to 15 cm before the sensor stops measuring, what is the spring constant? Answer in N/m.

4.You have a pendulum which makes 5.0 swings in 6.0 seconds. What is the period for this pendulum? Answer in seconds.

5.You have a ramp which is 3.0 meters long. You place it at an angle of 2.0o. The ball rolls down this ramp in 6.2 seconds. What is the percent error for this experiment? You do not need to include either the minus sign (-) or the percent sign (%) as applicable.

Explanation / Answer

(1) We know that
heat = mCdT
where m is mass , C is specific heat and dT is the change in temperature
heat provided to the water = Power*time = 600*25 = 15000 J
now putting the value in the above equation
15000 = 0.75*4180*(T - 20)
here mass of water is 0.75 kg and T is the final temperature
T = 24.785 0C
(2) Percentage error = (error/original)*100
original time = 5 s
Reading of stop watch = 5.2
so error = 5.2 -5 = 0.2
percentage error = (0.2/5)*100 = 4 %
(3) Maximum force measured by the sensor is 5 N and the deflection of the spring before it stop measuring is 15 cm.
We know that the spring force
F = kX
where k is spring constant and X is spring deflection
5 = k(0.15)
k = 33.33 N/m
(4) It is given that it is making 5 swings in 6 seconds
therefore time taken in one swing = 6/5 = 1.2 seconds
Time period of pendulum = 1.2 s