A toy cannon uses a spring to project a 5.28 g soft rubber ball. The spring is o
ID: 1633642 • Letter: A
Question
A toy cannon uses a spring to project a 5.28 g soft rubber ball. The spring is originally compressed by 5.05 cm and has a force constant of 7.94 N/m. When the cannon is fired, the ball moves 15.0 cm through the horizontal barrel of the cannon, and there is a constant frictional force of 0.0318 N between the barrel and the ball.
(a) With what speed does the projectile leave the barrel of the cannon?
m/s
(b) At what point does the ball have maximum speed?
cm (from its original position)
(c) What is this maximum speed?
m/s
Explanation / Answer
here,
mass , m = 5.28 g = 0.00528 kg
x = 0.0505 m
spring constant , K = 7.94 N/m
uk = 0.0318
a)
let the projectile leave the barrel of the cannon at a speed v
using conservation of energy
0.5 * k * x^2 - uk * m * g *l = 0.5 * m * v^2
0.5 * 7.94 * 0.0505^2 - 0.0318 * 0.00528 * 9.81 * 0.15 = 0.5 * 0.00528 * v^2
solving for v
v = 1.93 m/s
b)
the ball have maximum speed at the position when it leaves the spring
c)
let the maximum speed be v'
using conservation of energy
0.5 * k * x^2 - uk * m * g *x = 0.5 * m * v'^2
0.5 * 7.94 * 0.0505^2 - 0.0318 * 0.00528 * 9.81 * 0.0505 = 0.5 * 0.00528 * v'^2
solving for v'
v' = 1.95 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.