To determine the speed of the standing wave three experiments will be done. Firs
ID: 1633419 • Letter: T
Question
To determine the speed of the standing wave three experiments will be done. First a couple of definitions are in order. Anti-nodes: places on a wave with maximum motion How many anti-nodes are in one wavelength? 2 wavelengths? ___ a. Using the preceding picture: If the length of the string is 1.35 m and the frequency is 50 Hz, what is the velocity of the wave? Show calculations below. b. Watch the demonstration. Three of the four independent variables that dictate the number of antinodes on a standing wave were shown. If need-be, go on the internet to find the fourth.Explanation / Answer
2. there are 3 antonides in one wavelength.
Wavelengths = 2
(A) lambda = L / 2 = 1.35 /2 = 0.675 m
f = 50 Hz
v = lambda f = 0.675 x 50
v = 33.75 m/s
(b) 1. tension in string
2. Linear mass density
3. frequency
4. length
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.