A mass on a spring vibrates in simple harmonic motion at a frequency of 4 Hz and
ID: 1632172 • Letter: A
Question
A mass on a spring vibrates in simple harmonic motion at a frequency of 4 Hz and an amplitude of 11 cm. If a timer is started when its displacement is a maximum (hence x = 11 cm when t = 0), what is the displacement of the mass when t = 4.3 s? A) 13.2 cm B) 3.399 cm C) 51.6 cm D) -10.2 cm E)4.777778 cm What is the entropy change to turn 18 grams of ice (C_ice = 53 cal/gr degree C) at -27 degree to 16 grams of steam? A) 49.68 cal./K B) 82.62 cal./K C) 33.96 cal./K D) 58.1 cal./K E) 16.56 cal./K A 2 loop string has a linear mass density of 28 grams/cm and a length of 135 cm. If the tension in the string is N, at what frequency is the string vibrating? A) 89.1 Hz B) 11.71 Hz C) 42 Hz D) 38.6 Hz E) 14 Hz What is the first overtone frequency for a 1.5 m length organ pipe, closed at one end? The speed of sound in air is 342 m/s? A) 15.39 Hz B) 58.3 Hz C) 39.6 Hz D) 110.88 Hz E) 171 HzExplanation / Answer
solving first question of the page
Q7
SInce it is SHm
equation is
x=Acos(wt)
A=11 cm
w=2*pi*f=25.132
x=11cos(25.132t)
at t=4.3 sec
we got
x=3.43 cm
so 3.39 cm is correct answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.