Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Ive asked these multiple times and always get incorrect responses. Please answer

ID: 1631773 • Letter: I

Question

Ive asked these multiple times and always get incorrect responses. Please answer correct! Im on my last attempt.

Part A: You need to electroplate a 140-nm-thick zinc coating onto both sides of a very thin, 1.0 cm × 1.0 cm copper sheet. You know that the charge carriers in the ionic solution are divalent (charge 2e) zinc ions. The density of zinc is 7140 kg/m3. How many seconds will it take the zinc to reach the desired thickness?

Part B: A 1.5-mm-diameter, 40-cm-long copper wire carries a 2.0 A current. What is the potential difference between the ends of the wire?

Part C: A 4.5 V potential difference is applied between the ends of a 0.70-mm-diameter, 50-cm-long nichrome wire. What is the current in the wire?

Explanation / Answer

A)

(7140 kg/m³)(2.00 cm²)((1e-2)² m² / cm²)(140 nm)(1e-9 m / nm)(1000 g / kg) = 1.9992e-4 g

(1.9992e-4 g)(mol Zn / 65.382 g)(2 mol e- / mol Zn)(96485 C / mol e-) = 0.5900 C

(0.5900 C)(s / 1.40 mC)(mC / 1e-3 C) = 422 s

The time taken to reach the desired thickness = 422/2 = 211 s (ans)