A cart on a track is connected to a spring with a k value of k= 15.3 N/m. It is
ID: 1631098 • Letter: A
Question
A cart on a track is connected to a spring with a k value of k= 15.3 N/m. It is pulled back 0.5 m and released, causing it to oscillate at a rate of one cycle every 4.4 seconds. Complete the tables below, drawing the analogy between the cart and a ball on a turntable.
ROTATOR:
Radius m
Angular Velocity rad/s
Linear Velocity m/s
Time for one rotation s
Centripetal Force N
OSCILLATOR:
Amplitude m
Max Velocity m/s
Period s
Frequency Hz
Max Spring Force N
Spring Constant N/m
Cart Mass: kg
Explanation / Answer
T = 4.4 sec
w = 2pi / T = 1.43 rad/s
Rotator:
Radius :
F = k x = (15.3)(0.5) = 7.65 N
F= m w^2 r
r = 3.74 / m
Angular velocity:
w = 1.43 rad/s
Linear velocity:
v= w r = 5.35 / m
Time for one rotation:
T = 4.4 s
Centripetal force :
F = 7.65 N
OSCILLATOR:
amplitude : A = 0.5 m
Max velocity: Vmax = A w = 0.715 m/s
Period : T = 4.4 s
frequency, f = 1/T = 0.227 Hz
Max spring force : Fmax = k A = 7.65 N
Spring constant = 15.3 N/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.