A bowling ball is dropped from the top of a building that has a height of h=160
ID: 1629908 • Letter: A
Question
A bowling ball is dropped from the top of a building that has a height of h=160 m.
A) Assuming air resistance is negligible what is ball's speed Vf in m/s when it strikes the ground?
B) If drag produces an opposing force of 10 N while the ball's falling what is the ball's speed Vf in m/s when it strikes the ground? Assume the ball has a mass of 5 kg.
C) A different ball was dropped and the final speed was measured to be Vf=5.5 m/s while the drag force was measured to be 50 Newtons. What is the mass of this ball in kg?
Explanation / Answer
A)
from equation of motion
v2 - u2 = 2 a s
v2 = 2*9.8*160
v = 56m/s
b)
ma = mg-fd
5*a = 5*9.8-10
a = 7.8m/s2
from equation of motion
v2 - u2 = 2 a s
v2 = 2*7.8*160
v = 50 m/s
c)
from equation of motion
v2 - u2 = 2 a s
5.52= 2*a*160
a = 0.0945 m/s2
ma = mg-fd
m*0.0945= m*9.8-50
m = 5.15kg
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.