This is an elastic collision problem that involves an orange puck and a green pu
ID: 1629692 • Letter: T
Question
This is an elastic collision problem that involves an orange puck and a green puck on a frictionless air hockey table. Before the collision, the orange puck of mass 0.5 kg is moving with velocity 5.00 m/s along the x-axis. The green puck has mass 0.5 kg and is originally at rest. After the collision, the orange puck as a final velocity at direction 37 degrees above the horizontal axis. The green disk moves off at an angle of 53 degrees below the horizontal axis. Find the final speed of the green puck
Explanation / Answer
Since this is a elatic collision
using law of conservation of linear momentum
momentum before collision = momentum after collision
along X-axis
mo*uo + mg*ug = (mo*vo*cos(37)) + (mg*vg*cos(53))
(0.5*5)+(0.5*0) = (0.5*vo*0.8)+(0.5*vg*0.6)
2.5 = 0.4*vo + 0.3*vg..................(1)
along y-axis
0 = (mo*vo*sin(37)) + (mg*vg*sin(53))
0 = (0.5*0.6*vo)+(0.5*vg*0.8)
0 = 0.3*vo + 0.4*vg ...............(2)
solving (1) and (2) we get
vo = 14.28 m/sec and vg = -10.72 m/sec
so the answer is vg = 10.72 m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.