5.10 g of nitrogen gas at 18.0 degree C and an initial pressure of 2.90 atm unde
ID: 1629485 • Letter: 5
Question
5.10 g of nitrogen gas at 18.0 degree C and an initial pressure of 2.90 atm undergo an isobaric expansion until the volume has tripled. How much heat energy is transferred to the gas to cause this expansion? Express your answer with the appropriate units. The gas pressure is then decreased at constant volume until the original temperature is reached. What is the gas pressure after the decrease? Express your answer with the appropriate units. What amount of heat energy is transferred from the gas as its pressure decreases? Express your answer with the appropriate units.Explanation / Answer
heat required=nCp*change in temperture
PV=nRT
V=nRT/P=3*10^(-3) m^3
for isobaric
P*change in volume=nR*change in temperature
change in temperature=873 -291=582 K
heat required=6169.4 J
B
final pressure=2.9 atm
final temp=873 K
now volume is constant so
P1/T1=P2/T2
we got
P2=P1*T2/T1=0.967 atm
part C
heat =nCp*change in temp=6169.4 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.