Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The starter motor of a car engine draws an electric current of 146 A from the ba

ID: 1627707 • Letter: T

Question

The starter motor of a car engine draws an electric current of 146 A from the battery. The copper wire to the motor is 4.80 mm in diameter and 1.12 m long. The starter motor runs for 0.75 s before the car engine starts up. 1)How much electric charge passes through the starter motor?
2)What is the current density in the wire? The starter motor of a car engine draws an electric current of 146 A from the battery. The copper wire to the motor is 4.80 mm in diameter and 1.12 m long. The starter motor runs for 0.75 s before the car engine starts up. 1)How much electric charge passes through the starter motor?
2)What is the current density in the wire? The starter motor of a car engine draws an electric current of 146 A from the battery. The copper wire to the motor is 4.80 mm in diameter and 1.12 m long. The starter motor runs for 0.75 s before the car engine starts up. 1)How much electric charge passes through the starter motor?
2)What is the current density in the wire?

Explanation / Answer

Given, i = 146 A, d = 4.8 mm ; l = 1.12 m and time = t = 0.75s

1.) We have, q = it

Implies, q = 109.5 C

2.) current density = i/Volume = i/(l.A) = 4xi/(ld2)

Implies current density = 7.2 A/mm2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote