The figure shows two nonconducting spherical shells fixed in place. Shell 1 has
ID: 1626995 • Letter: T
Question
The figure shows two nonconducting spherical shells fixed in place. Shell 1 has uniform surface charge density +6.7 C/m2 on its outer surface and radius 3.9 cm; shell 2 has uniform surface charge density +4.2 C/m2 on its outer surface and radius 1.8 cm; the shell centers are separated by L = 12.6 cm. What is the x-component (with sign) of the net electric field at x = 2.2 cm?
Chapter 23, Problem 012 The figure shows two nonconducting spherical shells fixed in place. Shell 1 has uniform surface charge density +6.7 uc/m2 on its outer surface and radius 3.9 cm; shell 2 has uniform surface charge 12.6 cm. What is the x-component (with sign) of the net electric field at x m 1.8 cm; the shell centers are separated by L density +4.2 HC/m outer surface and radi 2.2 cm? on its Shell Shell Number UnitsExplanation / Answer
We can ignore shell 1 because at x = 2.2 cm we are inside that shell.
The charge on shell 2 is its area times its charge density:
4(.018 m)^2(4.2 * 10-6 C/m2) = 1.71 * 10-8 C
Since we are given L = 12.6 cm, the distance from shell 2 to x is 10.8 cm.
We need the field at that distance.
E = kq/r2 = (8.99 * 109 Nm2/C2)(1.71 * 10-8 C)/(0.108 m)2 = 1.318 * 104 N/C
The direction is the negative x direction since the charge on shell 2 is positive.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.