Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A container of 3 mol of gas expands from 1.5 L to 2.5 L (1 L = 0.001 m3) while t

ID: 1624299 • Letter: A

Question

A container of 3 mol of gas expands from 1.5 L to 2.5 L (1 L = 0.001 m3) while the pressure is kept constant. The gas is initially at a temperature of 285 K. What is the pressure of the gas? P = Incorrect: Your answer is incorrect. Pa What is the final temperature of the gas? Tf = K What is the magnitude of the change in internal energy of the gas, and is the internal energy increasing or decreasing? (Note that there is no change in chemical energy because there is no reaction that occurs.) |Uint| = J, What is the magnitude of the energy transferred as work, and is it transferred into or out of the gas? |W| = J, What is the magnitude of the energy transferred as heat, and is it transferred into or out of the gas? |Q| = J,

Explanation / Answer

Applying PV = n R T

(P) (1.5 x 10^-3 m^3) = (3 mol) (8.314) (285)

P = 4.74 x 10^6 Pa .....Ans


------------

V / T = constant

1.5 / 285 = 2.5 / Tf

Tf = 475 K ........Ans

---------------

deltaU = n Cv deltaT

= 3 x (3 x 8.314 /2) (475 - 285)

= 7108.47 J .........Ans

increase
-------------------

W = P deltaV = (4.74 x 10^6)(1 x 10^-3)

= 4740 J

out of gas ...........Ans
----------------

Q = n Cp deltaT

= 3 x(5 x8.314 / 2) (475 - 285)

= 11847.45 J .............Ans

into the gas

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote