Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Find the magnitude and direction of the magnetic force on a negatively charged p

ID: 1623976 • Letter: F

Question

Find the magnitude and direction of the magnetic force on a negatively charged particle q = -5 middot 10^-6 C moving at v = 3* 10^6 m/s out of the page (toward you) in a uniform magnetic field B = 0.2 T that makes an angle 32 degree with respect to the x-axis (see diagram). In the figure below, the current in the infinitely long wire is 1.7 A. What is the magnitude and direction of the current in the loop of radius r = 0.03 m, if the net magnitude of the magnetic field in the center of the loop is zero?

Explanation / Answer

3) q = -5*10^-6 C, v = 3*10^6 k m/s

B = 0.2 T , phi = 32 degrees

F = q(vxB) =qvBsin(90)

F = 5*10^-6*3*10^6*0.2*cos(32)sin(90)

magnitde F = 2.544 N

direction F = q(VxB)

F = -(kxi) = -j

F is along negative y axis


4)

B = 0

B1 +B2 = 0

magnetic filed due to long wire B1 = uo*I/2pi*r

magnetic filed due to circular loop B2 = uo*I/2*r

uo*I1/2pi*r1 +uo*I2/2*r2 = 0

1.7/(3.14*0.03) - I2/(0.03) =0

I2 = 0.54 A

direction counter clockwise

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote