A refrigerator weighing 1500 N is to be lifted onto a truck bed that is 1.0 m ab
ID: 1623738 • Letter: A
Question
A refrigerator weighing 1500 N is to be lifted onto a truck bed that is 1.0 m above the ground. When pushed up a slanting ramp 2.0 m in length a force of only 700 N is required to move it at constant velocity. Comparing the work involved in lifting the refrigerator straight up to the work in pushing it along the ramp, there is A. less work required when the ramp to employed B. more work required when the ramp is employed C. an equal amount of work is required in each case For a 0.1-kg frog to jump to a height of 1.0 meter requires an energy of about A. 10 Joule B. 1.0 Joule C. 0.5 Joule D. 0.1 Joule A bullet of mass 0.010 kg and speed of 500 m/s is brought to rest in a wooden block after penetrating a distance of 0.10 m. The work done on the bullet by the block is A. -1250 J. B. 1250 J. C. -2.5 J. D. 2.5 J. E. zero Which has the greater kinetic energy-a 1-ton car moving at 30 m/s or a half-ton car moving at 60 m/s? A. The half-ton car B. The 1-ton car C. Both have the same kinetic energy. D. It cannot be determined because the mass of the cars can't be found. A friend drops a package to you from a window 16 feet above where you first catch it. It drops an additional 3 feet as you bring it to a stop with a constant force. In order to calculate the force required, you need A. the time it takes for you to stop the package B. the mass of the package C. no additional information A box is pushed across a rough horizontal floor by a force acting parallel to the floor in the direction of motion. A force providing no impulse during the motion is A. gravity B. friction. C. the applied force D. none of these Moving at a constant speed, an elevator lifts a 1000 N package 10 meters in 3 seconds. During this time, the impulse delivered to the package by the elevator floor is A 10,000 Ns up. B. 3,000 Ns up. C. 10,000 Nm up D. zeroExplanation / Answer
As you asked multiple questions, so i am bound to answer first four questions.
27.
Here,
Work done = F.d
F1 = 1500*1 = 1500 J
F2 = 700*2 = 1400 J
option (A) is correct. less work is required when ramp is employed
28.
W = mgh
W = 0.1*9.8*1
W = 0.98 J = 1 J
option (B) is correct.
29.
From equation of motion for bullet,
v^2 - u^2 = 2ad
0 - 500^2 = 2*a*0.1
a = 125*10^4 m/s^2
work done by bullet on block = F.d = mad
W = 0.01*125*10^4*0.1
W = 1250 J
Work done by block = -1250 J
option (A) is correct
30.
KE = (1/2)mv^2
Half ton car has double velocity and we do square of v for KE.
so, option (A) is correct . half ton car has greater KE.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.