The plates of a parallel-plate capacitor are 2.50 mm apart and each carries char
ID: 1623658 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
1.
a)
Potential difference between the plates
V=Ed=(4*106)(2.5*10-3)
V=10000 Volts
b)
since electric field is given by
E=Q/Aeo
4*106=(80*10-9)/A*(8.8542*10-12)
A=2.26*10-3 m2
c)
capacitance
C=Q/V=(80*10-9)/10000
C=8*10-12 F
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.