Two identical sources emit sound of frequency 2.00 kHz and speed v = 343 m/s. Th
ID: 1623588 • Letter: T
Question
Two identical sources emit sound of frequency 2.00 kHz and speed v = 343 m/s. They are separated by 25.7 cm. Ignore the decrease in intensity that occurs with distance from the source. a) What type of interference is heard at a distance of 5.00 m away along the axis joining the speakers? {fully destructive} b) You now increase the frequency of both speakers. Find the next frequency for which you will hear destructive interference. (3.34 kHz) c) Now return to 2.00 kHz. What, if anything, can you do to get the opposite type of interference as in part (a)Explanation / Answer
(A) at 5 m away.
path diference = 25.7 cm
wavelength, lambda = v / f = (343 m/s) / (2000 Hz)
= 0.1715 Or 17.15 cm
path differecne = (3/2) wavelength
hence ineterference will be fully destructive.
(B) now f is increases hence path diff = (5/2) wavelength
wavelength = 2 x 25.7 / 5 = 10.28 cm Or 0.1028 m
f = v / wavelength = 343 / 0.1028 = 3336 Hz Or 3.34 kHz
(c) now we have to change the distance between them.
So we can make distance between them 17.15 cm Or 34.3 cm .
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.