Secure https/wwww webassign net/web/studentAssignment Responsessubmit?deps157201
ID: 1623473 • Letter: S
Question
Secure https/wwww webassign net/web/studentAssignment Responsessubmit?deps15720144 PRACTICE IT A sodium surface is aluminated with light Use the worked example above to help you solve this problem wavelength 0.332 m. The work function for sodium is 2A6 ev (a) Calculate the energy of each photon in electron volts. (b) calculate the maximum kinetic energy of the ejected photoelectrons. Calculate the cutoff wavelength for sodium. (c S: GETTING STARTED EXERCISE ight will eject photons from a copper surface? (a) What minimum frequency what is the relationship between the work function and the cutoff frequency? Hz in ev) of the resulting If this frequency is multiplied by 2.9, find the maximum kinetic energyExplanation / Answer
a] Minimum frequency = E/h
where E is the work function of the metal
E = 2.46 eV = 2.46 x 1.6 x 10-19 J
so, v = E/h = 5.94 x 1014 Hz
b] v' = 2.9v = 2.9 x 5.94 x 1014 Hz
so, energy of this photon will be: E' = hv' = 6.626 x 10-34 x 2.9 x 5.94 x 1014 = 1.14144 x 10-18 J = 7.134 eV
and Work Function = 2.46 eV
therefore, the kinetic energy of the ejected electrons = 7.134 - 2.46 = 4.674 eV.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.