A horizontal 805-N - merry-go-round is a solid disk or radius 1.52 m and is star
ID: 1623327 • Letter: A
Question
A horizontal 805-N - merry-go-round is a solid disk or radius 1.52 m and is starred from rest by a constant horizontal force of 50.7 N applied tangentially to the edge of the disk. Find the kinetic energy of the disk J A cylinder of mass 6.0 kg rolls without slipping on a horizontal surface. At a certain instant its center of mass has a speed of 9.0 m/s. (a) Determine the translational kinetic energy of its center of mass. J (b) Determine the rotational kinetic energy about its center of mass. You do not know the radius of this cylinder, so work through the equations with a symbol R and see if you need it at the end. What is the relationship between the speed 9.0 and the angular speed? (c) Determine its total energy. JExplanation / Answer
formula for rotational kinetic energy is
K = 1/2 * I w^2
M = Mass o weight /g = 805 N/9.8m/s2 = 82.14 Kg
= F*R
= (50 .7 N)*1.52 m
(50 .3 N)*1.52 m = ( 82.14Kg)*(1.52 m)2/2 *
=0.805 rad/s2
w = wo+ alpha t
= 0 + 0.805 rad/s^2 ( t)
K = 1/2 * I w^2
= 1/2 ( ( ( 82.14Kg)*(1.52 m)2/2) ( 0.805 rad/s^2 ( t))^2
substitue t value you will get final answer
As per guidelines I worked first problem, please post remaining questions in the next post
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.