PHYSICS 1 Worksheet Ch 15 Review ***PLEASE ANSWER AS MANY QUESTIONS AS POSSIBLE!
ID: 1622131 • Letter: P
Question
PHYSICS 1
Worksheet Ch 15 Review
***PLEASE ANSWER AS MANY QUESTIONS AS POSSIBLE!!! PLEASE PROVIDE DETAILED SOLUTIONS AND EXPLANATIONS FOR EACH QUESTION!!!!!!
4. An object weighing 44.1 N hangs from a vertical massless ideal spring. When set in vertical motion, the object obeys the equation y(t) = (6.20 cm) cos[(2.74 rad/s)t - 1.40].
(e) What is the spring constant of the spring.
5. A lightly damped harmonic oscillator, with a damping force proportional to its speed, is oscillating with an amplitude of 0.500 cm at time t = 0. When t = 8.20 s, the amplitude has died down to 0.400 cm. At what value of t will the oscillations have an amplitude of 0.250 cm?
Explanation / Answer
4.
y(t) = (6.20 cm) cos[(2.74 rad/s)t - 1.40]
A = 6.2 cm
Now we know that:
w = sqrt (k/m)
k = m*w^2
F = mg
m = F/g, So
k = F*w^2/g
k = 44.1*2.74^2/9.81 = 33.75 N/m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.