The figure below shows a top view of a bar that can slide on two frictionless ra
ID: 1621944 • Letter: T
Question
The figure below shows a top view of a bar that can slide on two frictionless rails. The resistor is R = 6.40 Ohm, and a 2.50-T magnetic is directed perpendicularly downward, int the page. Let l = 1.20 m. (a) Calculate the applied force required to move the bar to the right at a constant speed of 1.70 m/s. N (to the right) b) At what rate is energy delivered to the resistor? W A long solenoid with 1.95 times 10 turns per meter and radius 2.00 cm carries an oscillating current 1 = 7.00 sin 120 pit, where I is in amperes and t is in seconds. (a) What is the electric field induced at a radius r = 1.00 cm from the axis of the solenoid? (Use the following as necessary: t. Let E be measured in millivolts/meter and t be measured in seconds.) E =Explanation / Answer
EMF = B*v*L
i = EMF/R
i = B*v*L/R
i = 2.5*1.7*1.2/6.4 = 0.796 Amp.
F = i*L*B*sin theta
F = 0.796*1.2*2.5*sin 90 deg = 2.388 N
B.
Power = Force*Velocity
P = 2.388*1.7 = 4.06 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.