A heat engine absorbs 150 J of heat from a hot reservoir and rejects 90 J to a c
ID: 1620925 • Letter: A
Question
A heat engine absorbs 150 J of heat from a hot reservoir and rejects 90 J to a cold reservoir. What is the efficiency of this engine? A) 20% B) 40% C) 60% D) 67% E) 90% The maximum theoretical thermal efficiency of a steam engine that is supplied steam at a temperature of 600 degree C and exhausts it at a temperature of 200 degree C is A) 33.3% B) 45.8% C) 66.7% D) 77.1% E) 84.6% The coefficient of linear expansion of the steel in a certain bridge is 1.10 times 10^-5/C degree. If at a minimum winter temperature of -30 degree C the bridge is 30.5 m long, at the summer maximum of 40 degree C its length is increased about A) 2.54 cm B) 2.54 mm C) 0.254 mm D) 25.4 mum E) 2.54 mum If the thickness of a uniform wall is doubled, the rate at which heat is conducted through the wall is A) doubled. B) increased by a factor of four. C) decreased by a factor of four. D) cut in half. E) unchanged. Two small spheres, each with mass m = 5.0 g and charge q, are suspended from a point by threads of length L = 0.30 m. What is the charge on each sphere if the threads make an angle theta = 20 degree with the vertical? A) 7.9 times 10^-7 C D) 6.3 times 10^13 C B) 2.9 times 10^-7 C E) 1.8 times 10^-7C C) 7.5 times 10^-2 C Point charges of 4.0 times 10^-8 C and -2.0 times 10^-8 C are placed 12 cm apart. A third point charge of 3.0 times 10^-8 C halfway between the first two point charges experiences a force of magnitude A) 4.5 times 10^-3 N B) 2.0 times 10^-3 N C) 1.5 times 10^-3 N D) zero E) 5.0 times 10^-3 NExplanation / Answer
14) n = (Qh - Qc)/Qh
n = (150-50)/150 = 0.67
n = 67%
correct option is (D)
15) n = (Th-Tc)/Th
n = (600-200)/(600+273) = 0.458
n = 45.8%
correct option is (B)
16) alpha = 1.1*10^-6 /Co
T1 = -30 oC, T2 = 40 oC , L = 30.5 m
alpha = DL/(T2 -T1)
1.1*10^-6 = DL/(30.5*(40+30))
DL = 0.00235 m
DL = 2.35 mm
correct piton is (B)
17) H1= Q/t = KA*(T1-T2)/x
X2 = 2x1
H2 = H1/2
correct otpion is(D)
18) Tcos(20) = mg
Tcos(20) = 0.005*9.8
T = 0.052 N
cos(20) = x/L
cos(20) = x/0.3
x = 0.282
r = 0.282*2 = 0.564 m
Tsin(20) = kq1q2/r^2
0.052*sin(20) = 9*10^9*q^2/0.564^2
q = 7.9*10^-7 C
correct option is (A)
19) F = F1+F2
F = (9*10^9*4*10^-8*3*10^-8/0.06^2) + (9*10^9*2*10^-8*3*10^-8/0.06^2)
F= 4.5*10^-3 N
correct option is (A)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.