Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You are holding two carts together that are separated by a compressed spring wit

ID: 1620726 • Letter: Y

Question

You are holding two carts together that are separated by a compressed spring with spring constant 709 N/m, The spring is initially compressed a distance 0.28 m. The carts rest on a nearly frictionless track. The left cart has a mass mL = 54 kg and the right cart has a mass mR = 105 kg. When you release the carts, they move off in opposite directions. After the spring is uncompressed and the carts are moving apart, what is the kinetic energy of the left cart? Give your answer in Joules to two decimal places.

Explanation / Answer

right cart, M = 105 kg
left cart, m = 54 kg
initial velocity of com = final velocity of com ( as no extgernal force is applied to the system)
so, final velocity of mass m be u and thqat of mass M be v
then com mvelocity = (mu + Mv)/(m + M) = 0
105*v = - 54*u
u = -105v/54

total ke = energy in compressed spring ( from conservation of energy)
so, 0.5kx^2 = 0.5mu^2 + 0.5Mv^2
709*0.28^2 = 54(105v/54)^2 + 105v^2
v^2 = 0.179

KE = 0.5Mv^2 = 1.697 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote