The radius of curvature of a concave spherical mirror is 25.5 cm. (Make sure to
ID: 1620603 • Letter: T
Question
The radius of curvature of a concave spherical mirror is 25.5 cm. (Make sure to use the appropriate sign in your final answers.) Find the image distance and magnification if an object is placed 75.0 cm in front of the mirror? d_i = __________ cm M = __________ Is this Image real or virtual? real virtual Is it upright or inverted? upright inverted Find the image distance and magnification if an object is placed 25.5 cm in front of the same mirror? d_i = ___________ cm M = __________ Is this image real or virtual? real virtual Is it upright or inverted? upright invertedExplanation / Answer
R = -25.5 cm
f = -25.5/2 = -12.75 cm ( concave mirror)
a. u = -75 cm
1/f = 1/v + 1/u
-1/12.75 = 1/v - 1/75
v = -15.361 cm ( left of mirror, image distance)
d = -15.861 cm
M = -v/u = -0.2048 ( real image)
Real image
Inverted
b) u = -25.5 cm
-1/12.75 = 1/v - 1/25.5
v = -25.5 cm = d
M = -v/u = -1
Real image
inverted
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.