Bozo the clown is out fishing with Brutus the strong man. Bozo is in the rowboat
ID: 1620442 • Letter: B
Question
Bozo the clown is out fishing with Brutus the strong man. Bozo is in the rowboat and has forgotten to pack his anchor. Brutus is still on the shore. In an effort to be helpful, Brutus tosses the 180 kg anchor straight (horizontally) at Bozo at 12 m/s. The anchor collides head on (ouch!) and drops to the bottom of Bozo's boat. Bozo and his boat (including the anchor) together have a mass of 240 kg. About how much energy is dissipated in the collision? (You may neglect friction with the water. The rowboat is initially at rest on the water.) zero 3 kJ 5 kJ 13 kJ 19 kJExplanation / Answer
The speed after collision will be:
v1' = (m1 - m2) v/(m1 + m2)
v1' = (180 - 240)12/(180+240) = 1.73
KE' = 1/2 x 180 x 1.73^2 = 269 J
Ke = 1/2 x 180 x 12^2 = 12.9 x 10^3 = 13 kJ
energy loss = KE = KE' = 12.7 kJ (nearly equal to 13 kJ)
D)13 kJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.