3. Figure 3 shows a top view of a bar with a mass 2 kg that can slide on two fri
ID: 1620013 • Letter: 3
Question
3. Figure 3 shows a top view of a bar with a mass 2 kg that can slide on two frictionless rails The resistor is 10.00 n, and a B 3.0-T magnetic field is directed perpendicularly downward, into the paper. Let, l m. At what instantaneous rate is energy delivered to the resistor, if the bar moving by appling external force to the right at a constant acceleration of 2.00 m/sn2 in a 2 sec. x x x x x Fig.3 4. In a 250-turn automobile alternator, the magnetic flux in each turn is 5.25 10scosw t, where is in webers, is the angular speed of the alternator, and t is in seconds. The alternator is geared to rotate three times for each engine revolution. When the engine is running at an angular speed of 1200 rev/min, determine the maximum emf in the alternator. 5. A series RLC circuit cosists a R 50 n, 5 HF capasitor and a 50 mH inductor. A variable frequency source applies an emf of 400 V (rms) across the combination. Assuming the frequency is equal to one-half the resonance frequency, determine the power delivered to the circuit.Explanation / Answer
formula for induced emf is
e = - N d phi/dt
w = 3 ( 1200 rev/min) ( 2pi/ 60) = 376.8 rad/s.
e = -250 d/dt ( ( 5.25 * 10^5 cos (376.8) t)
= 250(5.25 * 10^5) (376.8 sin (376.8 t)
=494550 * 10^5 Vsin ( 376.8 t)
(b)
maximum emf observed when sin ( 314 t) = 1
maximum emf is 494550 * 10^5 V
As per guide lines I worked first problem, please remaning question in the next post
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.