Two identical masses, 25.0kg each, are connected through an ideal string and an
ID: 1619659 • Letter: T
Question
Two identical masses, 25.0kg each, are connected through an ideal string and an ideal pulley as shown. The angles are theta = 30.0 degree and gamma = 60.0 degree. (I) Draw one free body diagram for each of the two masses, with the positive horizontal direction corresponding to the direction of motion. (II)The magnitude of the acceleration of the blocks is A. 0.60 m/s^2. B. 3.47 m/s^2 C. 1.96 m/s^2. D. 1.80 m/s^2 E. 2.37 m/s^2 (III) If the blocks start from rest, the time required to move a distance of 98.0 cm IS A. 0.752s. B. 1.42s C. 1.04s D. 0.909s E. 1.80s.Explanation / Answer
let the tension in the string = T
let's devlop equations of motion for both masses
25 (a) = 25 (9.8) sin 60 - T
25 a= 212.176 - T -----------eq(1)
25(a) = T - 25 (9.8) sin 30
25(a) = T - 122.5 ----------eq(2)
adding eq (1) , and (2)
50 a= 89.676
a= 1.79 m/s^2 apprx ( option D)
b) s = 1/2 at^2
0.98 = 0.5 ( 1.80) t^2
t = 1.04 sec ( option C)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.