5. The runway on which a 65.1 m plane lands, inte another runway. The width of t
ID: 1619098 • Letter: 5
Question
5. The runway on which a 65.1 m plane lands, inte another runway. The width of the intersection is 32.0 m. The plane slows down through the intersection at a rate of with speed of 45.0 How much time is needed for the plane to the intersection? E)2.63 s D) 1.92 s C) 0.54 s B) 54.7 s 1.700 s 6. The position of a particle is given by x(n 7.8m (9.2ml sy-2.1ml s y'.what is true about the particle? A The acceleration is constant BThe velocityis constant. The partcle is at the origin at O D The velocity is not constant but acceleration is constant. e)The acceleration is not constant.Explanation / Answer
here,
deaccelration , a = - 5.7 m/s^2
final speed , v = 45 m/s
s = 65.1 + 32 m = 97.1 m
using third equation
v^2 - u^2 = 2 * a * s
45^2 - u^2 = - 2 * 5.7 * 97.1
u = 55.96 m/s
let the time taken be t
v = u + a * t
45 = 55.96 - 5.7 * t
t = 1.92 s
the time taken is D) 1.92 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.