Given two conductors (not in contact with each other) that are in a circuit cont
ID: 1618404 • Letter: G
Question
Given two conductors (not in contact with each other) that are in a circuit containing two rails and a rod (1.3 m in length) that is connected to the two rails. A large potential difference (V) will produce a spark (in one conductor) that can jump the empty space to the other conductor. The potential difference (V) needed to make a spark jump from one conductor to the other must be approximately 940 V and the space between the two conductors is 1.0 times 10^-4 m. If a light bulb is put in the empty space... How fast must the rod move in a magnetic field (B vector) of 4.8 T to cause the spark to Jump?Explanation / Answer
Given that
potential differennce V=940 v
magnetic field B=4.8 T
length L=1.3 m
now we find the velocity of rod moves
E=BLv
940=4.8*1.3*v
velocity v=150.64 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.