The speed of light in vacuum is c = 3 times 10^8 m/s. A specific medium has an i
ID: 1617876 • Letter: T
Question
The speed of light in vacuum is c = 3 times 10^8 m/s. A specific medium has an index of refraction n = 1.6. Randomized Variables n = 1.6 Part (a) Express the speed of light in this medium, v, in terms of c and n. Expression: v = ___ Select from the variables below to write your expression. Note that all variables may not be required. alpha, beta, theta, a, c, d, g, h, i, j, k, m, n, P, t Part (b) Solve for the numerical value of v in m/s. Numeric: A numeric value is expected and not an expression. v = ___Explanation / Answer
(A) Speed of light in medium of refractive index n,
v = c / n
(B) putting values,
c = 3 x 10^8 m/s and n = 1.6
v = (3 x 10^8) / 1.6
v = 1.875 x 10^8 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.