A wire of mass 25 grams is stretched to a tension of 250 Newtons between two sol
ID: 1617815 • Letter: A
Question
A wire of mass 25 grams is stretched to a tension of 250 Newtons between two solid supports that are separated by a distance of one meter. What is the frequency of the second harmonic of the standing wave pattern that can exist on this wire?
A wire of mass 25 grams is stretched to a tension of 250 Newtons between two solid supports that are separated by a distance of one meter. What is the frequency of the second harmonic of the standing wave pattern that can exist on this wire? 50 Hz 100 Hz 250 Hz D. 500 Hz 1000 HzExplanation / Answer
L = 1 m , m = 25 gm , T = 250 N
linear mass density u = m/L = 0.025/1
n =2
f = (n/2L)(T/u)^0.5
f = (2/(2*1))(250/0.025)^0.5
f = 100 Hz
correct option is (B)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.