Problem 8: In a crude attempt to repeat Joule’s famous experiment you begin with
ID: 1617400 • Letter: P
Question
Problem 8: In a crude attempt to repeat Joule’s famous experiment you begin with 1 kg of water at room temperature in a not very well insulated container. You stir the water until a thermometer shows that its temperature has increased by 1 K. In the process you did 5000 J of work on the water by stirring it. What was the magnitude of the thermal energy transfer |Q| from the water to the surroundings while you stirred? Note: the specific heat capacity of water is 4.2 J/g/K.
A) 0 J B) 800 J
B) 4200 J D) 5000 J
E) insufficient information given to determine |Q|
Explanation / Answer
thermal energy = W -Q
Q = mcdT
dT =1
c = 4.2 J/g/k
m = 10^3 g
Q = 4200 J
thermal energy = 5000 - 4200 = 800 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.